تاریخچه‌ پیدایش ساعت

تاریخچه‌ پیدایش ساعت

در مورد نخستین تمدنی که توانست زمان را اندازه گیری کند اختلاف نظر وجود دارد. اما می دانیم که حدود ۶ هزار سال پیش تمدن های بزرگ در آسیای میانه و شمال آفریقا برای تکمیل تقویم خود و همچنین برای اندازه گیری زمان شروع به ساختن ساعت کردند و تاریخچه‌ پیدایش ساعت آغاز شد. ساعت یکی از قدیمی ترین اختراعات بشر بود؛ که نیاز به اندازه گیری مداوم فواصل زمانی کوتاه تر (کمتر از روز) را برطرف می کرد. جالب است بدانید که هفت روز هفته، تعیین عدد ۶۰ برای تقسیم بندی ساعت و تقسیم دایره به ۳۶۰ درجه (مضربی از عدد ۶۰) از یادگارهای بابلی ها برای ما بشمار می‌رود.

واژه Clock (ساعت) از زبانهای محلی از کلمات Clocca و Clagan که به معنی زنگ می‌باشند مشتق شده است. ساعت شناسان و دیگر متخصصان، اصطلاح ساعت را به معنی انحصاری یک دستگاه با مکانیسمی برای اعلام فواصل زمان به صورت شنیداری تعریف کرده اند. در سنت قدیمی هر  وسیله ای که برای بیان فواصل زمانی به کار رود ولی فاقد صدا باشد را به عنوان یک زمان نگار (زمان شمار) می‌شناختند. در کاربرد عمومی امروزه ساعت به هر وسیله ای برای اندازه گیری و نمایش زمان اطلاق می شود و اینکه امروزه ساعت های مچی و دیگر زمان شمارها که می توانند توسط یک نفر حمل و نقل شوند از ساعت های دیواری (Clocks) متمایز شده اند.

ساعت های ابتدایی

مهم ترین ساعت های ابتدایی اختراع شده توسط بشر ساعت آبی، آفتابی، شنی و شمعی بوده اند. ساعت های آبی در این میان احتمالا قدیمی ترین ابزار اندازه گیری زمان می باشند. این ساعت ها یکی از معمول ترین و دقیق ترین دستگاه هایی بوده که برای مدت های بسیار طولانی مورد استفاده قرار می گرفته است. پیچیده ترین و معروف ترین ساعت آبی قدیمی توسط یک مهندس مسلمان به نام الجزاری ساخته شده است.

فروشگاه جزیره ساعت - تاریخچه پیدایش ساعت - ساعت شمعی و شنی

جالب است بدانید ساعت آبی ایرانی دست کم تاریخی ۲۴۰۰ ساله دارد. و در واقع ساعت آبی که استفاده های کاربردی و عملی داشته باشد از اختراعات ایرانیان بوده است. در هیچ جای جهان ساعت آبی به اندازه ایران کارآمد و تأثیرگذار و مستمر نبوده است این ساعت حتی در زمانی‌که ۵۰ سال قبل ساعتهای نوین به بازار آمده بود با آن‌ها رقابت می‌کرد و کشاورزان حاضر به کنار گذاشتن آن و استفاده از ساعتهای نوین و جدید نبودند.

فروشگاه جزیره ساعت - تاریخچه پیدایش ساعت - ساعت آفتابی و آبی

ساعت های جدیدتر

با پیشرفت علم و دانش بشری، به تدریج ساعتهای دقیق تر مکانیکی، وزنه ای، فنردار، برقی، باتری دار و کامپیوتری جای ساعتهای باستانی را گرفتند. یکی از نقاط عطف این مسیر، استفاده انسان از فنر جهت راه انداختن چرخ های دندانه دار بود، این چرخ ها به ساعت شمار، دقیقه و بعضا ثانیه شمار متصل بودند و سنجش دقیق زمان را فراهم می کردند.

اولین ساعت مکانیکی به اوایل قرن پانزدهم میلادی باز می گردد که اختراع شخصی به نام پیتر هنلین اهل نورنبرگ آلمان بود. او در جوانی با یادگیری ریاضیات توانست با یک شاه فنر اصلی (فنر کوک) و شکل دادن به چرخ دنده ها و ساخت آنها از آهن نخستین ساعت مکانیکی را بسازد. پس از آن سوئیسی ها با ساخت ساعت از طریق فرانسوی ها آشنا شدند که به یکی از مهم ترین صنایع این کشور بدل شد و توانستند آن را تا به امروز ارتقاء دهند. ساعتهای مکانیکی  که در سوئیس ساخته می شدند دست ساز و بسیار دقیق بودند و در ساخت آنها از طلا و سنگهای گران قیمت استفاده می شد. تمامی ساعت های اولیه در سوئیس با صرف زمان بسیار و بصورت دستی ساخته می شدند. ساعت های مکانیکی با حرکت دست در ساعتهای اتوماتیک و با دسته کوک در ساعت های کوکی شارژ می شدند. ساعت های اتوماتیک کورنوگراف نسل بعدی ساعت های سوئیسی بودند که موتور های اتوماتیک بسیار پیچیده ای داشتند و به دلیل استفاده از تایمر، طرفداران بسیار زیادی را بدست آوردند.

فروشگاه جزیره ساعت - تاریخچه پیدایش ساعت - استفاده از فنر و چرخ دنده در ساعت ها

در واقع اواخر قرن هجدهم با استفاده از فنر و چرخ دنده های بسیار کوچک، امکان ساختن ساعتهای مچی ظریف بوجود آمد. بطوریکه اولین ساعتهای مچی شبیه ساعتهای امروزی، در کشور سوئیس از سالهای ۱۷۹۰ به بعد ساخته شد. سوئیس پیشگام صنعت ساعت در دهه ۶۰ میلادی با تلفیق مکانیک با برق ساعت های کوارتز  با باتری بوجود آورد که با یک کیت کوچک در آن و باتری که وظیفه آن بوجود آوردن یک پالس کوچک در هر ثانیه بود، باعث می شد چرخ آهن ربا در آن به حرکت در آید و این امکان را میسر ساختند که ساعت هایی با ضخامت کمتر و ظرافت بیشتر ساخته شود ولی از آنجا که متعصبان سوئیسی اصالت ساعت را در ساعت مکانیکی می پنداشتند طولی نکشید که کوارتز بخاطر قیمت و کارایی و ابعاد مناسب تر توسط کشور هایی مانند ژاپن وارد بازار و بسیار استقبال خوبی از آن شد ولی تا به امروز نیز بسیاری از شرکت های سوئیسی از موتور کوارتز استفاده نکرده اند.

با پیدایش ساعت کوارتز طولی نکشید که ساعت های کاملا الکترونیکی با فاصله چند سال بعد از آنها بوجودآمدند. به آنها ساعت کامپیوتری می گفتند و به وسیله دو سطح شفاف که میان آنها جوهر بود و به وسیله برق به آنها شکل داده می شد ساعت را به نمایش در می آوردند. این ساعت ها در فعالیت های ورزشی کارایی مناسبی داشتند. برای بهتر کردن طراحی و دادن جلوه بهتر به این ساعت ها بعضی شرکت ها بعدا موتور کوارتز را با موتور کامپیوتری تلفیق کردند.

فروشگاه جزیره ساعت - تاریخچه پیدایش ساعت - ساعت هوشمند گوگل

تکنولوژی به تدریج انسان را قادر ساخته ساعتهای بسیار ظریف و دقیق مکانیکی و تمام الکترونیکی و حتی ساعت های فوق دقیق اتمی بسازد. در ادامه این مسیر امروزه نیز با پدیده ساعت های هوشمند (Smartwatch ها) روبرو هستیم که به عنوان مکملی در کنار اسمارت فون ها بوجود آمده اند. داشتن سیستم عامل، پردازنده و رم آنها را از دیگر ساعت ها مجزا می کند. خصوصیات مختلفی را می توان در این ساعت ها پیدا کرد از جمله دوربین، قدم شمار و نمایشگر مصرف کالری، رادیو، موقعیت‌یابی جی پی اس، تلفن همراه، دوربین، ترمومتر، پخش موزیک و صوت و بازی‌های رایانه‌ای از نوآوری‌های دنیای این محصولات محسوب می شود.

نظرات کاربران

دیدگاه خود را به ما بگویید.


web-telegram-icon به وسیله بات تلگرام جزیره به سادگی محصول خود را انتخاب کنید
X