داستان و تاریخچه برند رولکس (Rolex)

داستان و تاریخچه برند رولکس (Rolex)

رولکس (Rolex) یک شرکت ساعت سازی سوئیسی با ۱۰۸ سال قدمت بوده که در عرصه ­ی تولید ساعت، تاریخ این صنعت را بشدت تحت تأثیر قرار داده است. برند رولکس از شهرت بسیار بالایی برخوردار است و با فاصله‌ای زیاد نسبت به دیگر شرکت‌ها، بزرگ‌ترین برند ساعت‌های مچی به‌شمار می‌رود. فرآیند برند سازی به بهترین شکل برای رولکس انجام شده که در ادامه درباره آن توضیح خواهیم داد. در واقع نام این برند در همه جا با لاکچری و لوکس بودن گره خورده است. در سال های گذشته همواره این برند از نگاه سایت فوربز (Forbes) در لیست ۱۰۰ برند برتر دنیا قرار گرفته. البته در سال های اخیر با دگرگونی هایی که در دنیای امروز در حال رخ دادن هست، این برند با افت نسبی همراه بوده و از لیست ۱۰۰ برند برتر خارج شده اما این چیزی از ارزش های تاریخی رولکس کم نمی کند. با ما همراه باشید امروز قصد داریم در مقاله ای به داستان و تاریخچه این برند بپردازیم.

داستان و تاریخچه برند رولکس

هانس ویلسدورف (Hans Wilsdorf)، بنیانگذار رولکس، در سال ۱۸۸۱ در شهر کولمباخ آلمان متولد شد. شغل پدرش آهن‌فروشی بود. در سن ۱۲ سالگی پدر و مادر خود را از دست داد. پس از مرگ والدین، هانس تا ۱۸ سالگی را در مدرسه شبانه روزی گذراند. ابتدا به ژنو رفت و در صنعت مروارید مشغول به کار شد که خیلی زود آنجا را ترک کرد و به عنوان مترجم به شرکت صادرات ساعت مچی Cuno Korten پیوست. ویلسدورف در آنجا توانست با کمک ۳ ساعت ساز دیگر ساعت های جیبی جدیدی برای فروش بسازد که مدیرانش را تحت تاثیر قرار داد.

تاریخچه و داستان ساعت های رولکس - فروشگاه جزیره ساعت

ویلسدورف در سن ۲۲ سالگی به لندن رفت تا در یک شرکت ناشناخته‌ی سازنده‌ی ساعت مشغول به کار شود. در آنجا او به همراه آلفرد دیویس (که ازدواج با خواهر دیویس همکاری و شراکتشان را تقویت کرده بود) شرکت ویلسدورف و دیویس (Wilsdorf & Davis) را  تاسیس کرد. آن دو در همان سال ۱۹۰۵ با هم کاری یک دیگر موتورهای سوئیسی هرمان را به انگلستان وارد می کردند و آنها را به دیگر سازندگان ساعت همچون دنیسون می فروختند, این ساعتها با حک شدن اول نام آن دو بر روی عقربه های آنها به شکل W&D تولید می شد. در سال ۱۹۰۸ آنها نام تجاری رولکس را برای بیزینس خود انتخاب کردند. از نظر بیسدورف نام رولکس (Rolex) در هر زبانی در دنیا قابل تلفظ بود و به اندازه ای کوتاه بود که به راحتی بر روی بدنه ساعت حک شود. او همچنین بر این باور بود که از لحاظ صوتی نام رولکس مانند صدای کوک کردن ساعت است.

در زمان جنگ جهانی اول، چون مالیات بر واردات کالاهای لوکس افزایش یافته بود، مخصوصا گران شدن نقره و طلا که مورد استفاده زیادی در ساعت های گرانقیمت داشت، ویلسدورف لندن را ترک کرد و به سوئیس رفت و در لشو دو فوند دفتری برای شرکت باز کرد. و از آن سال به بعد داستان ساعت رولکس در کشور سوئیس (مهد تولید ساعت مچی جهان) ادامه یافت و توانست به موفقیت های زیاد همچنین فروش با گستره ای در کل جهان دست پیدا کند.

شرکت رولکس که دفتر مرکزی آن در ژنو در سوئیس واقع شده با بیش از ۲۸ شریک در سرتاسر دنیا و با اتکا بر ۴۰۰۰ تولید‌کننده ساعت رولکس در بیش از ۱۰۰ کشور دنیا همچنان به گسترش خود بر پایه نوآوری و دستاوردهای خود ادامه می‌دهد. درآمد این شرکت در سال ۲۰۰۵ با بیش از ۵۸۰۰ کارمند در حدود ۷٫۴ میلیارد دلار بوده است. میزان تولید این شرکت در حدود ۲۰۰۰ ساعت در روز می‌باشد.

تاریخچه و داستان ساعت های رولکس - فروشگاه جزیره ساعت

رولکس در این مسیر افسانه ای تا به امروز ابداع کننده بسیاری از تکنولوژی های جدید در صنعت ساعت های مچی بوده که به اختصار به بعضی از آنها اشاره خواهیم کرد:

ابداع اولین ساعت ضد آب جهان با نام Oyster، در سال ۱۹۲۶

ابداع اولین ساعت مچی با قابلیت تغییر اتوماتیک تاریخ با نام Datejust، در سال ۱۹۴۵

ابداع ساعت مچی ضد آب برای عمق های زیاد که تا عمق ۱۰۰ متری کار می کرد، در سال ۱۹۵۳

ابداع اولین ساعت مچی با قابلیت نمایش دو زمان محلی مجزا، در سال ۱۹۵۴

ابداع اولین ساعت مچی با قابلیت نمایش تاریخ (روز، ماه، سال) در سال ۱۹۵۶

ابداع ساعت مخصوص برای عمق زیاد در دریا (یکی از سخت ترین چالش های صنعت ساعت سازی) درسال ۱۹۶۰

ابداع اولین ساعت مچی کرونومتر دار

نظرات کاربران

دیدگاه خود را به ما بگویید.


web-telegram-icon به وسیله بات تلگرام جزیره به سادگی محصول خود را انتخاب کنید
X